fbpx

החלטתי לכתוב כמה מילים אישיות על DBT.

בדיקת התאמה לטיפול DBT בשיחת טלפון 0525838686

אבל לפני כן הקדמה:

משמעות המושג – DBT

א. DBT כמו כל טיפול אחר כרוך בכימיה בינאישית בין מטפל למטופל. לפעמים נוצר הרושם המטעה אצל אנשים הפונם לטיפול DBT שמדובר ב'קסם' או 'תרופה'. מניסיון זוהי טעות. גם טיפול ב DBT דורש קשר בינאישי, תחושה של 'יש לי על מי לסמוך', תחושה של 'אני מרגיש או מרגישה שהוא מקשיב לי' ובעיקר בעיקר תחושה שלמטפל באמת אכפת ממני.

ב. D – האות D מציינת את הבסיס ל שיטה והיא מדברת על דיאלקטיקה. דיאלקטיקה היא מונח קשה להסבר אבל חשוב מעין כמוהו. אנשים אשר מופנים ל DBT לרוב מתקשים לייצר מצב נפשי של דיאלקטיקה. בכל מצב נתון כמעט, ובעיקר כאשר אנחנו במצוקה אנחנו רואים את העולם ב'שחור' ו'לבן' – לצערנו אנשים מסויימים 'נופלים' מהר מאוד לקוטב השלילי. השיטה אומרת אל תיפול לשלילי אבל גם אל תשאף ל'חיובי' – אלא, תייצר מחשבות נוספות אשר ממזגות באופן אינטיליגנטי פיתרונות חדשים.

ג. הקדמה אחרונה:  נשימה. נשימה הינה צורך פיזיולוגי – אבל אנחנו מדברים על נשימה פסיכולוגית. אנשים ש'שוכחים' לנשום חייבים במצב קיומי של הכל 'דחוף' וחייב מיידית פתרון – זוהי בעיה.

לכן, לפני שאת, אתה פונה לטיפול DBT תשאל את עצמך האם המטפל הספציפי הזה יכול להיות בשבילך אדם קרוב ומשמעותי (אחרת אין טעם בטיפול), האם אני מוכן לנסות לעבוד על אופני החשיבה שלי ובעיקר האם אני מוכן לנשום פסיכולוגית.

כמה מעקרונות השיטה:

מצוקה נפשית הינה גורם שיש לו השלכות ביולוגיות, חברתיות ותוך אישיות ולכן הטיפול חייב לגעת גם בלחץ הפיזיולוגי, גם בשינוי הקשרים שלי עם הסובבים במשפחה, בזוגיות, בין החברים ובעבודה ('עבודה' – זו מהות הקשורה לא רק לכסף אלא גם לדימוי עצמי)

מיינדפולנס- בעברית 'קשיבות' – מדובר בתרגול יומי קצר (אני ממליץ על דקה בלבד) של מדיטציה עירנית לסובב – אני מלמד את זה ועוזר לך לתרגל את זה.

פגיעה עצמית – יש לסמן אותה ולהפסיק התנהגויות אשר בהן את או אתה פוגע בעצמך למרות הסבל.

עוד עוד עוד אפשרויות לביטויים רגשיים ולהתנהגויות אשר הצטמצמו עם השני.

לסיכום

מילים אחרונות. מי שמכיר אותי ומי שמשוטט באתר שלי מבין מאני נטוע בגישה הפסיכואנליטית-אינטרסובייקטיבית. אני מאמין שבלי זה לא יכול שינוי עמוק ואמיתי. אי אפשר לחולל מצב חיים חדש ועמוק על ידי 'שיטה' כזו או אחרת. בסופו של דבר, שינוי מתחולל כאשר באמת מרגישים אחרת. DBT יכול לתת הזדמנות לחולל שינוי אבל פסיכואנליזה כאשר היא מתרחשת – היא השינוי הבסיסי והאמיתי ביותר.

אז… אל ייאוש, הדרך ארוכה אמנם אבל יכולה להיות מעניינת, משמעותית ומרגשת. חשוב: מרגשת.

קבוצת DBT בווטסאפ למעוניינים: 0525838686

שתף פוסט זה:

המקום לתגובות שלך:

4 תגובות
 1. משה הגב

  תודה רבה על המידע המקצועי

  • קופל אליעזר הגב

   ערב טוב משה.
   תודה על הפידבק,
   בעתיד אני מתכוון להכתוב משהו על DBT גברים לעומת DBT נשים – אני מאמין ששני הטיפולים הללו שונים במהותם ולעיתים אפילו הפוכים…

 2. g הגב

  האם ניתן לעשות טיפול כזה לזוגות?
  אודה לתשובה מהירה

  • קופל אליעזר הגב

   הי. האמת היא שאני לא ממוחה בטיפול זוגי – אז קשה לי לומר. יחד עם זאת מצאתי כמה מאמרים שמדווחים על טיפול זוגי ב DBT. המטרות הן טיפול ביחסים בתוך הזוג – לרוב יש במקרים כאלו חוסר ,תיקוף, האחד של השני. במילים פשוטות – פסילה רגשית של בן הזוג, יש עבודה אינטנסיבית על הורדת תגובות מתפרצות ואלימות במידה וקיימות, ויש למידה של מצבים מעוררי מתח בין בני הזוג.
   פרקטית, אני מאמין שניתן למצוא מטפל זוגי – שעושה גם DBT. אני אישית לא מכיר אבל אם תיצור-תצרי איתי קשר אוכל לעזור לך לחפש. בהצלחה g

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דר' קופל אליעזר - טיפול פסיכולוגי בגישה אינטרוסובייקטיבית
אישי, פשוט, נוגע ויעיל.
×

פרטים ביחס לקבוצה

קופל אליעזר

0525838686

× ווטסאפ?
דילוג לתוכן